پیشگیری بیماری در کبوتران

 

دوستان از اونجایی که پیشگیری بهتر از درمان هست پس برای پیش گیری از هرگونه بیماری نکاتی در مورد بهداشت کبوتران واجب و امری حیاتی است که اگر دقیق انجام بشه در مورد بیماری بسیار موفق تر خواهیم بود.

مورد اول

این که بنده خودم به شخصه کبوترام رو دو روز در میان شنا میدم در محلولی از اب و مقداری بتادن(پویدان ایدان) که میتونم بگم خیلی خیلی موثر هست. که از لحاظ اینکه کمی از محلول رو  کبوتران هم میتونن بخورن که اگه مقدار بتادن اون کم باشه نه تنها خطری برای کبوتران شما نداره بلکه مفید هم خواهد بود.

بنده خودم هفته ای یک بار مقداری حدود 2 سی سی از بتادن(پویدان ایدان) رو به 4 لیتر اب اضافه میکنم و به کبوترام میدم.(مواظب باشید که این محلول رو اصلا و ابدا زیاد تر از حد توصیه شده مورد استفاده قرار ندهید) 

چرا این محلول؟

چون یه انتی سپتیک(ضد عفونی کننده)

از بین برنده باکتری های گرم مثبت و گرم منفی

از بین برنده قارچها و ویروسها

و.... بسیار عالی میباشد و این یه مزیت عالی هست  که با خوردن مقدار کمی از اون کبوتر هم با مشگلی مواجه نخواهد شد.

همچنین برای ضد عفونی کردن گنجه ها  از همین محلول ولی با غلظت بیشتری از بتادن بعد از تمیز کردن گنجه ها با اسپری کردن محلول میتونین استفاده کنید.

عوارض ناشی از مصرف نا درست این محلول به عهده مصرف کننده میباشد و به وبلاگ و بنده هیچ گونه ربطی نخواهد داشد.

اصولا اگر مصرف در حد توصیه شده باشد مشگلی به وجود نخواهد امد. 

مورد دوم 

استفاده از انتی بیوتیک ها رو به طور خود سرانه و بدون شناخت از بیماری و طریقه مصرف دارو توصیه نمیکنم.

دیدم عزیزانی که مثلا میان دو روز در میان یه انتی بیوتیک رو به کبوتراشون میدن توی فکر خودشون برای پیشگیری از بیماریها که نه تنها پیشگیری نخواهد کرد بلکه سیستم ایمنی بدن کبوتر رو به اون انتی بیوتیک مقاوم خواهد کرد پس در نتیجه بعد از به وجود امدن بیماری انتی بیوتیک بر روی کبوتر شما تاثیر نخواهد گذاشت. 

مورد سوم 

همیشه دوره درمان بیماری کبوترانتون رو تکمیل کنید

مثلا اگه توصیه دارو سه روز هستش و شما دو روز دارو رو برای کبوترانتون مصرف کردید و علائم کبوتر خوب شد نگید خوب این که دیگه خوب شد پس حتما لازم نداره این بزررگترین اشتباه است.

مورد چهارم 

بعد از درمان و ریشه کنی بیماری کبوترانتون حتما از پودر پروتکسین که مخصوص پرنگان هست استفاده کنید که بسیار این یک مورد رو توصیه میکنم به دوستان.

در مواردی دیده شده حتی کبوترانی که در حال مرگ بودن بدون دوره درمان با دارویی دیگه این دارو بسیار کار ساز بوده (قابل ذکر هستش در مواردی).

مورد پنجم

در واکسیناسیون کبوترانتون حتما از مارکهای مرغوب مثلا واکسن نیو کاسل دو گانه شرکت راضی که ایرانی هم هست استفاده کنید.

بنده برای واکسیناسیون کبوترام از جوجگی اونها شروع میکنم که در سه هفتگی یک بار و در سه  چهار ماهگی هم یک بار و هر سال نیز یک بار در ماه های شهریور و  مهر تکرار میکنم.

مورد ششم و مهمترین و اخرین نکته 

همیشه کبوتران غریب رو از تور وکبوتران خودتون دور کنید و برای کبوتران که میخواین به کبوتراتون اضافه کنید حتما قرنتینه ای دور از لانه  کبوتراتون تهیه کنید تا پس از واکسیناسیون و ضد عفونی کردن به مدت دو هفته بتونین با خیال راحت اونا رو به کبوترانتون اضافه کنید. 

به امید موفقیت روز افزون شما 

/ 0 نظر / 23 بازدید